ZABYTKI   POWIATU   OLSZTYŃSKIEGOBARTĄG (Bertung)
KOŚCIÓŁ pierwotnie gotycki, zapewne zbudowany w 2. poł. XIV w. lub XV w., gruntownie przebudowany w 1724 r., powiększony o nawy boczne w 1934 r.; bazylika z wieżą frontową.

BARTOŁTY WIELKIE (Groß Bartelsdorf)
KOŚCIÓŁ barokowy, zbudowany przed 1702 r., z wykorzystaniem murów budowli z XVI w.; jednonawowy z wieżą frontową z 1897 r.

BORKI WIELKIE (Groß Borken)
PAŁAC późnobarokowy, zbudowany w 1798 r., parterowy, kryty dachem mansardowym, otoczony parkiem krajobrazowym z końca XVIII w.

GĄSIOROWO k. Olsztynka (Ganshorn)
PAŁAC rodziny Schilke, klasycystyczny, zbudowany ok. poł. XIX w.; piętrowy z wyższym ryzalitem środkowym.

GIETRZWAŁD (Dietrichswalde)
KOŚCIÓŁ gotycki, ceglany, zbudowany przed 1500 r., rozbudowany o transept i prezbiterium w latach 1878-84, arch. Arnold Guldenpfenning z Paderbornu; na rzucie krzyża łacińskiego, z wieżą od zachodu. We wnętrzu malowidła z 1898 r., Justus Bornowski.

GRAŻYMY (Grasnitz)
PAŁAC rodziny Stein von Kamienski, neobarokowy, zbudowany w 1924 r. z użyciem pozostałości gotyckich piwnic i barokowego pałacu z XVII w.; piętrowy z ryzalitami bocznymi, pomiędzy którymi od frontu ganek od ogrodu jednoosiowy, płytszy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem.

GRYŹLINY (Greslienen)
KOŚCIÓŁ późnogotycki, kamienno-ceglany, zbudowany w latach 1573-80, rozbudowany o prezbiterium i zakrystię w 1934 r., z drewnianą wieżą frontową XVIII w.

KLEWKI (Klaukendorf)
KOŚCIÓŁ gotycki, kamienno-ceglany, zapewne zbudowany w XV w., przebudowany w duchu baroku w latach 1718-20; salowy z drewnianą wieżą frontową. Wewnątrz polichromowany strop z XVIII w.
PAŁAC o cechach neorenesansowych, zbudowany w 1801 r., przebudowany w 2. poł. XIX i XX w.; piętrowy z ryzalitami bocznymi.

KOBUŁTY (Kobulten)
KOŚCIÓŁ klasycystyczny, zbudowany w 1832 r., w typie architektury Karla Friedricha Schinkla.

OLSZTYNEK (Hohenstein)
pow. olsztyński Dawny KOŚCIÓŁ, gotycki, ceglany, zbudowany ok. 1348-59, odbudowany w latach 1690-91 i 1974-77 na potrzeby galerii sztuki.
ZAMEK krzyżacki, gotycki, zbudowany ok. 1349-70, odbudowany w XV w., przebudowany w XVII w., częściowo rozebrany, jedno skrzydło przebudowane na dom mieszkalny w 1793 r., proj. Severin.
MURY MIEJSKIE gotyckie, kamienne, zbudowane na przełomie XIV/XV w.; zachowane fragmentarycznie odcinki murów z prostokątnymi basztami.
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park etnograficzny; 39 obiektów zarówno oryginalnych, jak i kopii pokazujących budownictwo wiejskie regionu.

PŁATYNY (Platteinen)
DWÓR zapewne z końca XVIII w., przebudowany w XIX w.; parterowy z piętrowym ryzalitem.

PURDA (Groß Purden)
KOŚCIÓŁ pierwotnie gotycki, zapewne zbudowany w XV w., wielokrotnie przebudowywany, m.in. w 1817 i 1860 r., rozbudowany o nawy boczne w latach 1929-33, z wieżą frontową nadbudowaną w drewnie.

SZĄBRUK (Schönbrück)
KOŚCIÓŁ gotycki, kamienno-ceglany, z końca XV w., przebudowany (m.in. dobudowa wieży) w 1771 r., rozbudowany o trzynawowy korpus z prezbiterium w latach 1911-13, arch. Fritz Heitmann.

WRZESINA (Alt Schöneberg)
KOŚCIÓŁ gotycki, kamienno-ceglany, z końca XV w.; pierwotnie salowy z wieżą frontową, rozbudowany o prezbiterium i kruchtę w 1936 r.


 
 
 

<< zabytki województwa warmińsko-mazurskiego